„Transporto studijos“ imasi pavojingų krovinių
Gauti dokumentą, liudijantį apie sėkmingai išlaikytą ADR (Europos sutarties dėl pavojingų krovinių tarptautinio vežimo keliais taisyklių) egzaminą, būtiną dirbant šioje rinkos nišoje, daugybei logistikos sričių darbuotojų yra beveik toks pat milžiniškas iššūkis, kaip mėgėjui alpinistui įkopti į Everestą. Statistika liudija, kad pirmuoju bandymu atitinkamus egzaminus išlaiko tik maždaug du trečdaliai tolimų reisų vairuotojų ir ADR saugos specialistų. Kodėl taip yra ir kaip problemą spręsti – pokalbis su viena geriausių šios srities specialisčių Lietuvoje Liana Gečiene.
Į pavojingų krovinių vežimo ypatumus L. Gečienė gilinasi daugiau nei 20 metų. Inžinierė-chemikė ilgą laiką atstovavo Lietuvos vežėjus ADR taisyklės kuriančioje bei tobulinančioje Jungtinių Tautų Europos ekonomikos komisijos darbo grupėje W15. Nuo šių metų kovo ji prisijungė prie ekspertizių įmonės „Transporto studijos“ profesionalų komandos, pradedančios naują veiklos etapą ir siūlančios pagalbą „prisijaukinant“ ADR taisykles.
„Teisybės dėlei reikia pripažinti, kad pirmoji akistata su ADR man, kaip ir visiems dar tik pradedantiems dirbti su pavojingais kroviniais, buvo gąsdinanti vien dėl informacijos kiekio. Visos taisyklės užima apie 2000 puslapių, „pavojingais“ laikomų krovinių nurodoma apie 50 000, todėl viską išmokti mintinai fiziškai neįmanoma. Tačiau to ir nereikia, nes netgi egzamino metu ne tik leidžiama, bet primygtinai rekomenduojama naudotis ADR „talmudais“. Svarbu mokėti tai daryti – itin atidžiai skaityti formuluotes, terminus ir vengti savų interpretacijų. ADR taisyklėse yra nepaprastai daug nuorodų į įvairius priedus, kitus skyrius, poskyrius ir poskirsnius. Trečdalis knygos – vien įvairūs kodai. Pirmą kartą paėmę ją į rankas neišvengiamai patiria šoką. Ištraukus iš konteksto vieną sakinį, kuris pačiam vežėjui atrodo „tinkamas“, nesusipratimai yra beveik garantuoti. Kaip tik todėl reikalaujama specifines žinias nuolat kartoti ir atnaujinti“, – akcentuoja L. Gečienė.
Savarankiškai perprasti ADR subtilybes įmanoma, bet siekiant įgyti kvalifikaciją – ne, dar ir todėl, kad tai draudžia pačios pavojingų krovinių tarptautinio vežimo keliais taisyklės. Mokytis privalu licencijuotose struktūrose, , o vėliau būtina laikyti egzaminą kompetentingoje institucijoje. Lietuvoje tai Lietuvos transporto saugos administracijoje (LTSA). Beje, ADR žinios ir profesinis pasirengimas aktualus ne tik vežėjams, tačiau ir nemažam būriui kitų profesijų žmonių, dalyvaujančių visose pavojingų krovinių logistikos proceso grandyse, nuo gamybos, parengimo išsiųsti, krovos darbų ir ekspedijavimo iki sandėliavimo ir pristatymo galutiniam vartotojui. T. y. ADR saugos specialistai, išmanantys šią specifinę sritį, privalo būti ne tik transporto kompanijose.
Pavojingų krovinių ekspertė taip pat pastebi, kad incidentai su grėsmę žmonių sveikatai keliančiomis medžiagomis yra tapę kone kasdieniu reiškiniu, todėl daugiau dėmesio viešoje erdvėje sulaukia tik katastrofos mąsto nelaimės. Tačiau pavojingi ne tik išsilieję naftos produktai, dažai, klijai, trąšos, lakai, bet ir tokie „nekalti“ dalykai kaip aerozoliai, parfumerija ar pvz. maisto priedai. Ignoruojant ar nežinant kur kokie pavojai slypi, „prisižaisti“ galima netgi su purškiamos grietinėlės flakonu.
„Tikrai nenorėčiau sutikti, kad ADR taisyklės yra pernelyg griežtos. Vos prieš porą savaičių vienos Lietuvos transporto kompanijos vairuotojas terminale Prancūzijoje pateko į incidentą, kai trūkus žarnai buvo apipiltas skruzdžių rūgštimi. Panašiais atvejais žinių deficitas tampa tikru problemų katalizatoriumi. Kaip tik todėl su pavojingais kroviniais dirbantys žmonės privalo kas penkerius metus išklausyti ADR mokymų kursą ir išlaikyti egzaminą. Turint galvoje, kad speciali Jungtinių Tautų darbo grupė ADR taisykles kas dvejus metus peržiūri ir atnaujina, tai tikrai nėra formalumas, kurį galima įveikti ekspromtu. Juo labiau, kad rizikos vertinimui ir saugai skiriamas vis didesnis dėmesys ne tik Europos Sąjungoje (ADR taisyklių laikosi 48 Europos valstybės)“, – pastebi L. Gečienė.
Svarbu tai, kad nors teisę Lietuvoje organizuoti ADR mokymus lig šiol turėjo berods 30 Lietuvoje iš jų 7 Vilniuje bendrovių, realiai veikla vykdavo vos keliose. Tokį su pavojingais kroviniais dirbančių specialistų pasirinkimą lemia sėkmingai išlaikomų egzaminų statistika. L. Gečienė, lig šiol dirbusi „Linavos“ mokymo centre, yra pelniusi transportininkų pagarbą už sugebėjimą itin suprantamai išdėstyti sudėtingus dalykus. Būtent jos mokymus baigę vežėjai sėkmingiausiai išlaikydavo egzaminus Lietuvos transporto saugos administracijoje.
Naujosios „Transporto studijų“ ekspertės teigimu su pavojingais kroviniais susiduriančių žmonių pareigos ir atsakomybė sudėliota taip, kad skirtingose šių krovinių judėjimo grandyse dirbantys kontroliuotų vienas kitą. Tarkim į pakrovimo vietą atvykęs transportas pradedamas krauti tik įsitikinus, kad vairuotojas turi ADR pažymėjimą. Vairuotojas savo ruožtu privalo tikrinti, ar krovinys tinkamai markiruotas, ar pakuotės sveikos, ar jos nėra užterštos gal pažeistos. Kelyje dirbantys policijos ar transporto priežiūros institucijų pareigūnai taip pat dažnai tikrina ne tik dokumentus ir jų galiojimo faktą, bet ir žiūri ar vežėjas yra pasirūpinęs atitinkamomis saugos priemonėmis.
„Tokiais atvejais vairuotojui itin svarbu gerai suvokti ką jis tiksliai veža, nes pasitaiko atvejų, kai tikrintojai kelia perteklinius reikalavimus. Tarkim klausia „kur jūsų dujokaukė?“. Tačiau ji būtina tik gabenant tiksliai apibrėžtus krovinius, bet toli gražu ne visus minimus ADR taisyklėse. Jei vežėjas iš tiesų kažką pamiršta, suklysta ar nepasirūpina privalomais formalumais, beveik visais atvejais problemų džinas išleidžiamas iš butelio – transporto priemonė sulaikoma, gal palydima į specialias aikšteles, o kelionę leidžiama tęsti tik pažeidimus pašalinus ir sumokėjus dažniausia įspūdingo dydžio baudas. Taip griūna visa logistikos grandinė ir patiriami milžiniški nuostoliai“, – perspėja L. Gečienė.
„Transporto studijų“ auditorijoje ADR mokymai vyks kiekvieną savaitę. Pagrindinis kursas vairuotojams dėstomas keturias dienas, o specializuotos temos paprastais nagrinėjamos dvi dienas. Specialistams mokymai bus rengiamo kartą per mėnesį. Detalesnė informacija: ADR mokymai