Mokinukai nupiešė kalėdinius linkėjimus vairuotojams
Pirmasis „slidžių“ avarijų raundas, kai plikledžiui net trumpam sukausčius gatves ir kelius pasipila nespėjusių sustoti ar nesugebėjusių posūkio įveikti automobilių bėdos, šią žiemą jau įvyko. Su tradiciniais priekaištais dažniausiai niekuo dėtiems komunalininkams ir pasiteisinimais, kad „pritrūko tik keleto metrų“.
„Mes ne draudimo bendrovių analitikai ir ne statistikos maniakai, tačiau nuo 1999-ųjų rengdami saugaus eismo mokymus moksleiviams mintinai žinom, kad pasikeitus orams toli gražu ne visi vairuotojai tai adekvačiai įvertina, todėl incidentų, kai mašinos dūžta viena į kitą, trenkiasi į kelkraščiuose stovinčius medžius ar stulpus, kai taranuoja pėsčiųjų perėjose esančius žmones, išauga kone dvigubai. Kaip tik todėl kiekvieną rudenį primenam apie būtinybę „įjungti“ žiemišką vairavimą stilių ir visiems eismo dalyviams padidinti atsargumo lygį. Vaikai tai daro piešdami linkėjimus vairuotojams, kurie jau antrus metus virsta atvirutėmis „Aš ir Tu– atsargūs kai slidu“, – teigia Kauno pedagogų kvalifikacijos centro žmogaus saugos metodinio būrelio narė, mokytoja ekspertė Lina Šembergė.
Skirtingai nuo ankstesnių metų, šįkart daugiau nei pusantro tūkstančio vaikų saugaus eismo specialistų ir kelių policijos pareigūnų pamokėlių klausėsi bei diskusijose dalyvavo nuotoliniu būdu. VŠĮ „Būk saugus LT“ komanda pasirūpino, kad visus vaikus pasiektų Kauno Vaišvydavos pagrindinės mokyklos mokytojos Dijanos Skučienės paruošti „linkėjimų vairuotojams“ eskizai, kuriuos 1 – 4 klasių mokiniai pavertė spalvingais piešiniais. Tokiu būdu iš viso buvo pagaminta 1700 atviručių, išsiųstų į techninės apžiūros centrus Vilniuje, Kaune, Alytuje, Šiauliuose, Kėdainiuose, Radviliškyje, Marijampolėje, bei Jonavoje ir išdalintos sėkmingai TA patikrą įveikusių automobilių vairuotojams.
„Ankstesniais metais vaikai patys išdalindavo savo kūrinius automobilininkams stovėjimo aikštelėse ar, padedami policijos pareigūnų, prie mažesnio intensyvumo sankryžų. Šįkart turėjom visiškai neįprastą situaciją, vertusią ieškoti kitų sprendimų. Drauge su akcijos partneriais iš asociacijos „Transeksta“ tuos sprendimus radom, todėl mažiausi eismo dalyviai gavo dozę svarbios informacijos apie žiemą tykančius pavojus ir saugų elgesį gatvėse tada, kai to labiausiai reikia, o vairuotojai – gražius šventinius linkėjimus“, – pasidžiaugė L. Šembergė.
Savo ruožtu Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacijos „Transeksta“ vadovas Gintautas Šlėderis pastebi, kad „stabdžių ligos“ – trečias pagal dažnumą nenaujų automobilių trūkumas, fiksuojamas beveik 6 proc. TA stotyse tikrinamų transporto priemonių.
„Žiemiškomis eismo sąlygomis nepakanka vien pavyzdingai veikiančios stabdžių sistemos, kokybiškų žieminių padangų ar modernių elektroninių vairuotojo pagalbininkų. Žiemą automobilio sustojimo kelias pailgėja mažiausiai 1,5 karto, todėl reikėtų laikytis dar didesnio atstumo tarp ta pačia kryptimi judančių mašinų. Norint apsisaugoti nuo kitų eismo dalyvių „bučinių“, reikia ne tik numatyti galimas kliūtis savoje eismo juostoje, bet ir atidžiai stebėti vaizdą veidrodėliuose. Važiuoti reikia kiek įmanoma tolygiau, prieš posūkius anksčiau sumažinti greitį, o kelio vingiuose jokiu būdu neperjunginėti pavarų ar staigiai stabdyti, nes būtent tai dažniausiai išprovokuoja nevaldomą automobilio slydimą. Daugumai vairuotojų pojūtis, kad automobilis pradeda slysti, būna paskutinis prieš atsiduriant griovyje. Kur kas paprasčiau pašalinti priežastį nei pasekmes“, – akcentuoja G. Šlėderis.
Šiais metais akcijos organizatoriams iš Kauno pedagogų kvalifikacijos centro ir VŠĮ „Būk saugus LT“ talkino ir radijo stotis „TAU“. Linkėjimus vairuotojams piešė daugiau nei 1500 moksleivių iš 12 savivaldybių.